Show Results 2003


















CACIB Ludwigshafen

Judge: Dr. B. Matakovic, Croatia

Sunday 17.08.2003

Males
Females
junior class
junior class
Arabella's Yukon Gold Rush
exc1
Lucia's Dream Sundance Kid / Arabella's Tallyho
Jgd. CAC
O. Souren, Corrie
Mafioso Unica
exc1
Mafioso Anstamm' Shocker/Mafioso Anstamm Bonnie
Jgd. CAC
O. Aldinger C.C u. H.P. Clieves
champion class
champion class
Scottish Impress Knock out
exc1, VDH,
Ch.Scottish Tauer Opium/Ch.Tosca Burma CACIB, CAC
O.H.Braimann u. M.Kuhlmey
BOB
Art Collection of Black Power
exc1, VDH
Ch. Raglan Redcap/Ch. Roxana of Black Power
CACIB, CAC
O. S. Zietlow
BOS
Open class
Open class
Hannibal of Salt and Pepper
Lucia's Dream Sundance Kid /DowntownUkulele exc 3
O.I.u.R. Klöpsch
Beinn Breagh's Allafair
exc1, VDH
FromDashMontainFam'Merlin/BeinnBhreagh's Vickygirl
Res. CACIB
O. S. Vanderborgt
Res. CAC
Philadel Phia
exc 2,
Leopold / Nassia des Chardons Saint Anore
Res. VDH
O. Le Pelletier
Beinn Breagh's Argijll
exc 2,
FromDashMontainFam'Merlin/BeinnBhreagh's Vickygirl Res. VDH
O.I. Heydt-Bush
Reglisse do Cottage de Brendamoray
exc 4
James the Jaco Bean/Ihana de Mucberry Bush
O.Le Pelletier
Mafioso Anstamm' Shocker
exc 1, VDH,
Anstamm Aftershock/Anstamm Animation Res.CACIB,
O. Aldinger C.C u. H.P. Clieves
Res. CAC

















CAC Aurich

Judge: W. Jungblut, Germany

Sunday 08.06.2003

Males
Females
champion class
junior class
Theo vom Ossiland
Exc.1, VDH,
Danskots Dominator/Fellow Maid Marion CAC, BOB
O. I. Freerksen
REBA Victis Exc.1 Jun. CAC
Ch.Desting's Muscule Power/ Golden Gate Koncept
BOS
O. I. Freeksen
champion class
Art Collection of Black Power
Exc.1, VDH
Ch. Raglan Redcap/Ch. Roxana of Black Power
CAC
O. S. Zietlow
breeders class
Dolce Vita of Black Power
Ch.Raglan Redcap / Tini of Black Power
Exc.1
O. S.Zietlow
open class
Rouge et Noir zum Stiefelchen Exc1, VDH
Southern Comfort v.Tinsdal/Shirley Heigths v. Tinsdal
Res. CAC
O. H. Ernst

















CACIB Neumünster

Judge: Z. Kliment, CS

Saturday 24.05.2003

Males
Females
puppy class
puppy class
Quicksilver's Lord of the Ring
Fram Dash Mountain Farm's Merlin/Quicksilver's Bumble Bee VV
O. B. Sass
Shamrock von Tinsdal
Mads/Dalmor Baccara Girl VV
O. A. Wippich
junior class
junior class
Arabella's Zabadak
Ch.Quaint Goodwill/Rich of Honour Kiss me Kate V1 Jgd. CAC
O. M. Kuhlmey
Arabella's Zulu
Ch.Quaint Goodwill/Rich of Honour Kiss me Kate V1 Jgd. CAC
O. E.Stephan
Rouge et Noir zum Stiefelchen
Southern Comfort v.Tinsdal/Shirley Heigths v. Tinsdal
V3
O. H. Ernst
Papermoon of Wild Brair
Stuane Silver Nickel/Jamie Lee Curtis of Wild Brair V4
O. K. Wojke
Catalogue No. 1930
V2
no entry at catalogue
Res.Jgd.
O. ?
CAC
champion class
champion class
Arabella's Trademrk
V2
Arabella's Paulchen/ Ch. Arabella's Que Sera
Res.VDH
O. M. Kuhlmey
Art Collection of Black Power
V1 VDH
Ch. Raglan Redcap/Ch. Roxana of Black Power
Res. CACIB
O. S. Zietlow
Res.CAC
Faith O'Conner v. Goldensee
V1, VDH
Danskots The Godfather/Heartbreaker v. Goldensee
Res. CACIB
O. K. Ottiger
Res. CAC
open class
open class
M. Only You de la Maisonette
V2
Ch.Youri of Black Power/ Gina de la Maisonette
Res.VDH
O. D. Schukar
Scotguard Bubbles
V1 , CACIB,
Arabella's Paulchen/Ch. Arabella's Quibble
CAC, VDH
O. M.Kuhlmey
BOS
Merlin von Lewenhagen
V1, CACIB
Lucia's Dream Skinflint/Queen J.v.Lewenhagen
CAC, VDH,
O. B.u.M. Osmers
BOB
Sun Glow von Tinsdal
V2
Mads/Silver Ring v. Tinsdal
Res.VDH
O. H. Ernst
Jerrymor Xenios
Ch. Jerrymor Titus/ Ch. Ayrzol Ajuco V3
O. G. Abel
Jerrymor Wera Scheloga
Ch.Stalwart's Radiant Seraphim/Ch.SoWhat Brisen
V3
O. G. Abel
Top of page